Różnice między kategoriami A, A1 i A2

Egzamin na prawo jazdy jest często bardzo stresującym przeżyciem. Zupełnie niesłusznie, ponieważ jeśli będziemy dobrze przygotowani zarówno teoretycznie jak i praktycznie nie powinniśmy mieć problemu ze zdaniem egzaminu. Przed zapisaniem się na kurs, warto zapoznać się z kategoriami prawa jazdy jakie występują w Polsce i jakie pojazdy będziemy mogli po nich prowadzić. Poniżej zostaną przedstawione opisy kategorii A1, A2 i A które pozwalają na prowadzenie szeroko pojętych motocykli, o różnej mocy w zależności d kategorii. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wiek w jakim możemy przystąpić do egzaminu różni się w zależności od kategorii.

Prawo jazdy kategorii A1

Prawo jazdy w kategorii A1 pozwala na prowadzenie motocykli o pojemności silnika do 125 cm3 i mocy do 11 kW, a także stosunku mocy do masy własnej na maksymalnym poziomie 0,1 kW/kg (wszystkie warunki muszą być spełnione). Dodatkowo można prowadzić motocykle trójkołowe o mocy do 15 kW, a także pojazdy kategorii AM, czyli motorowery i lekkie czterokołowce (jak np. małe quady), a także zespoły pojazdów czyli powyższe pojazdy w połączeniu z przyczepą (zespoły jednak tylko w Polsce). O prawo jazdy tej kategorii można ubiegać się mając ukończone 16 lat.

Sprawdź ceny kursów: Kategoria A, A1, A2

Prawo jazdy kategorii Kategoria A2

Prawo jazdy w kategorii A2 daje uprawnienia do prowadzenia motocykli o mocy do 35 kW, których stosunek mocy do masy własnej wynosi maksymalnie 0,2 kW/kg. Dodatkowo motocykle takie nie mogą powstać w wyniku modyfikacji pojazdu, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla. Dodatkowo tak samo jak w kategorii A1 można prowadzić pojazdy z grupy AM, motocykle trójkołowe o mocy do 15kW oraz zespoły pojazdów w Polsce. Do egzaminu na kategorię A2 można przystąpić w wieku 18 lat.

Prawo jazdy kategorii Kategoria A

Prawo jazdy kategorii A pozwala prowadzić każdy motocykl, a także pojazdy z kategorii AM. Dodatkowo, tak jak w poprzednich kategoriach, można prowadzić zespoły pojazdów na terenie Polski. Do uzyskania prawa jazdy tej kategorii należy mieć ukończone 20 lat w przypadku posiadania prawa jazdy kategorii A2 od co najmniej dwóch lat, lub 24 jeśli takowego nie posiadamy.

Po zapoznaniu się z kategoriami warto dowiedzieć się jak wygląda egzamin, który pozwoli uzyskać upragnione prawo jazdy. Bez względu na zdawaną kategorię (A, A1, A2) będzie on składał się z części teoretycznej i praktycznej. Na egzaminie teoretycznym należy rozwiązać test. Składa się na niego baza 1495 pytań. Na egzaminie losowanych jest 20 pytań z wiedzy podstawowej (odpowiedź tak/nie) i 12 pytań specjalistycznych (odpowiedź A/B/C jednokrotnego wyboru). Po uzyskaniu z egzaminu co najmniej 68/74 punktów rozpoczyna się egzamin praktyczny, na który składa się: przygotowanie do jazdy, jazda po łukach (ósemki), slalom szybki i wolny, ruszanie z miejsca na wzniesieniu. Po wykonaniu tych manewrów dalsza część egzaminu odbywa się w warunkach drogowych.

Statystyki pokazały, że duża część wypadków była powodowana przez młodych kierowców co doprowadziło do zmian w prawie. Jak widać ustawodawca stwierdził, że do kierowania motocyklami o większej mocy należy posiadać większe doświadczenie. Ma to na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa zarówno kierowcy jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
online free course
download intex firmware
Free Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
Adrom