Różnice między kategoriami A, A1 i A2

Egzamin na prawo jazdy jest często bardzo stresującym przeżyciem. Zupełnie niesłusznie, ponieważ jeśli będziemy dobrze przygotowani zarówno teoretycznie jak i praktycznie nie powinniśmy mieć problemu ze zdaniem egzaminu. Przed zapisaniem się na kurs, warto zapoznać się z kategoriami prawa jazdy jakie występują w Polsce i jakie pojazdy będziemy mogli po nich prowadzić. Poniżej zostaną przedstawione opisy kategorii A1, A2 i A które pozwalają na prowadzenie szeroko pojętych motocykli, o różnej mocy w zależności d kategorii. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wiek w jakim możemy przystąpić do egzaminu różni się w zależności od kategorii.

Prawo jazdy kategorii A1

Prawo jazdy w kategorii A1 pozwala na prowadzenie motocykli o pojemności silnika do 125 cm3 i mocy do 11 kW, a także stosunku mocy do masy własnej na maksymalnym poziomie 0,1 kW/kg (wszystkie warunki muszą być spełnione). Dodatkowo można prowadzić motocykle trójkołowe o mocy do 15 kW, a także pojazdy kategorii AM, czyli motorowery i lekkie czterokołowce (jak np. małe quady), a także zespoły pojazdów czyli powyższe pojazdy w połączeniu z przyczepą (zespoły jednak tylko w Polsce). O prawo jazdy tej kategorii można ubiegać się mając ukończone 16 lat.

Sprawdź ceny kursów: Kategoria A, A1, A2

Prawo jazdy kategorii Kategoria A2

Prawo jazdy w kategorii A2 daje uprawnienia do prowadzenia motocykli o mocy do 35 kW, których stosunek mocy do masy własnej wynosi maksymalnie 0,2 kW/kg. Dodatkowo motocykle takie nie mogą powstać w wyniku modyfikacji pojazdu, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla. Dodatkowo tak samo jak w kategorii A1 można prowadzić pojazdy z grupy AM, motocykle trójkołowe o mocy do 15kW oraz zespoły pojazdów w Polsce. Do egzaminu na kategorię A2 można przystąpić w wieku 18 lat.

Prawo jazdy kategorii Kategoria A

Prawo jazdy kategorii A pozwala prowadzić każdy motocykl, a także pojazdy z kategorii AM. Dodatkowo, tak jak w poprzednich kategoriach, można prowadzić zespoły pojazdów na terenie Polski. Do uzyskania prawa jazdy tej kategorii należy mieć ukończone 20 lat w przypadku posiadania prawa jazdy kategorii A2 od co najmniej dwóch lat, lub 24 jeśli takowego nie posiadamy.

Po zapoznaniu się z kategoriami warto dowiedzieć się jak wygląda egzamin, który pozwoli uzyskać upragnione prawo jazdy. Bez względu na zdawaną kategorię (A, A1, A2) będzie on składał się z części teoretycznej i praktycznej. Na egzaminie teoretycznym należy rozwiązać test. Składa się na niego baza 1495 pytań. Na egzaminie losowanych jest 20 pytań z wiedzy podstawowej (odpowiedź tak/nie) i 12 pytań specjalistycznych (odpowiedź A/B/C jednokrotnego wyboru). Po uzyskaniu z egzaminu co najmniej 68/74 punktów rozpoczyna się egzamin praktyczny, na który składa się: przygotowanie do jazdy, jazda po łukach (ósemki), slalom szybki i wolny, ruszanie z miejsca na wzniesieniu. Po wykonaniu tych manewrów dalsza część egzaminu odbywa się w warunkach drogowych.

Statystyki pokazały, że duża część wypadków była powodowana przez młodych kierowców co doprowadziło do zmian w prawie. Jak widać ustawodawca stwierdził, że do kierowania motocyklami o większej mocy należy posiadać większe doświadczenie. Ma to na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa zarówno kierowcy jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download mobile firmware
Free Download WordPress Themes
online free course
Adrom